Augalų duomenų bazė

< Atgal į sąrašą

Citrininis čiobrelis (Thymus citriodorus) 'Silver King'

Pavyzdžio ID: 238
Klasė: Magnoliopsida
Šeima: Lamiaceae
Genties pavadinimas (lietuviškai): čiobrelis
Genties pavadinimas (lotyniškai): Thymus
Rūšies epitetas (lietuviškai): Citrininis
Rūšies epitetas (lotyniškai): citriodorus
Veislė / Varietetas: 'Silver King'
Forma: žolinis daugiametis
Pavyzdžio donoras: Private collector
Pavyzdžio donoro šalis: Lithuania
Aprašymas: Citrininis čiobrelis (Thymus citriodorus

Daugiametis 15 cm aukščio puskrūmis.
Stiebas prie pagrindo sumedėjęs, kylantis, pamatinėje dalyje įsišaknijantis.
Lapai trumpakočiai su taškinėmis liaukutėmis.
Žiedynai galvutės pavidalo, susitelkę stiebo ir šakelių viršūnėse. Vainikėlis šviesiai purpurinis. Žydi VI–IX mėnesiais.
Vaisiai — tamsiai rudi riešutėliai. Vaisiai sunoksta VIII–X mėnesiais.
Citrininis čiobrelis yra vaistinio čiobrelio ir keturbriaunio čiobrelio hibridas.
Dažnas visoje šalyje. Auga dirvonuose, sausose pievose, pakelėse — priesmėlio ir priemolio dirvose.
Auginimas. Čiobreliai sodinami saulėtoje vietoje. Jie yra nereiklūs dirvai. Auginimui reikalinga lengva ir sausa dirva, prieš tai patręšta gerai perpuvusiu kompostu. Sunkiose dirvose reikėtų užpilti apačioje drenuojanti žvyro sluoksnį ir užpilti dirva, sumaišyta didelėmis proporcijomis su smėliu. Molio dirvose maišoma 1 dalis dirvos : 2 dalys smėlio.
Sėjama sodinukams kovo viduryje, sumaišant smulkias čiobrelio sėklas su smėliu ir išsėjant ant paruoštos lengvos dirvos, sėklos turėtų būti apie 1 cm gylyje. Jei sėjama be smėlio, sėklos užpilamos 1 cm smėlio sluoksniu. Temperatūra palaikoma 20–25 laipsniai, turėtų pasirodyti po 15–20 dienų. Daigeliai labai smulkūs, piktžoles naikinti reikėtų labai atsargiai. Čiobreliai sodinami kas 25–30 centimetrai, darant eiles kas 35–50 centimetrų. Atvirame grunte čiobrelis išsėjamas antroje balandžio pusėje, sodinukai gegužės mėnesį. Citrininiam čiobreliui reikėtų parinkti vietą, nuo kurios žiemą vėjas nenupustys sniego.
Taip pat galima dauginti kero dalimis.
Maistinės savybės ir vartojimas. Viena iš sudėtinių žaliavoje esančio eterinio aliejaus dalių - angliavandenis timolis turi deginamą aštrų skonį ir savitą kvapą. Be etrinių aliejų, dar yra karčiųjų ir rauginių medžiagų, saponinų, flavonoidų, dervų, mineralinių druskų ir organinių rūgščių. Čiobrelių vartojama šviežia ir džiovinta žolė, kuri yra stipraus, malonaus aromato. Tinka vėdarams, riebios mėsos gaminiams, ankštinių (pupinių) daržovių (žirnių, pupelių, pupų) valgiams skaninti, sriuboms, padažams, salotoms, raugiamiems agurkams ir likeriams aromatizuoti.
Čiobrelio žaliavoje yra timolio, veikiančio stipriai antiseptiškai, todėl čiobreliai vartojami burnai, ryklės gleivinei dezinfekuoti, nuo grybinių odos ligų, kirmėlėms varyti, rūgimui žarnyne mažinti (pučiant pilvą). Skystas lapų ekstraktas įeina į pertusino, kosulį slopinančio preparato, sudėtį. Prakaitavimui skatinti vartojamas karštas pasaldintas čiobrelių antpilas. Čiobrelių aliejaus įpylus į vonią, lengvinami kvėpavimo takų ligų, reumato ir bendro organizmo išsekimo simptomai. 
< Atgal į sąrašą