Augalų duomenų bazė

< Atgal į sąrašą

Kelminis papartis (Dryopteris filix-mas)

Pavyzdžio ID: 2170
Klasė:
Šeima: Dryopteridaceae
Genties pavadinimas (lietuviškai): papartis
Genties pavadinimas (lotyniškai): Dryopteris
Rūšies epitetas (lietuviškai): Kelminis
Rūšies epitetas (lotyniškai): filix-mas
Veislė / Varietetas:
Forma:
Pavyzdžio donoras:
Pavyzdžio donoro šalis:
Aprašymas:

Kelminis papartis (Dryopteris filix-mas)

Šakniastiebis paprastai trumpas ir storas, leidžia daug lapų, kurie dažniausiai išsidėstę ratu ir sudaro piltuvo pavidalo puokštę, kurie siekia nuo 50-1,20cm aukščio, o kartais ir daugiau.
Lapkotis 6–30 cm ilgio, iki 5 mm storio, gelsvas, su mažai žymiu išilginiu latakėliu ir 6–8 indų kūleliais, kelis kartus trumpesnis už lakštą. Lakštas pailgas, palaipsniui nusmailėjusia viršūne ir nedaug, bet aiškiai susiaurėjusiu pagrindu, giliai plunksniškai iškarpytais segmentais taip, kad dažnai jis atrodo dukart plunksniškas. 
Paskutiniosios eilės segmentų kraštai (kartais tik jų viršūnėlės) dantyti, bet danteliai niekada nebūna nusmailėję dygliukų pavidalo (tuo skiriasi nuo smailialapio paparčio ir kai kurių kitų jam artimų rūšių). Lapkotis ir lapo lakšto apatinė pusė apaugę tankesniais ar retesniais žvyneliais. Sorai dideli, gausūs, padengti ilgai išsilaikančių induzijų. Sporas brandina liepą–rugpjūtį ar rugsėjį.

Auga įvairiuose miškuose ir krūmynuose, paprastai pavėsingesnėse ir drėgnesnėse vietose.

Augalas labai nuodingas. Šakniastiebiuose yra florogliucino darinių, eterinio aliejaus, flavonoidų, riebalų, mineralinių medžiagų, krakmolo.

< Atgal į sąrašą