Augalų duomenų bazė

< Atgal į sąrašą

Tikroji levanda (Lavandula angustifolia )

Pavyzdžio ID: 152
Klasė: Magnoliopsida
Šeima: Lamiaceae
Genties pavadinimas (lietuviškai): levanda
Genties pavadinimas (lotyniškai): Lavandula
Rūšies epitetas (lietuviškai): Tikroji
Rūšies epitetas (lotyniškai): angustifolia
Veislė / Varietetas:
Forma: žolinis daugiametis
Pavyzdžio donoras: Hortus botanicus Kaunensis
Pavyzdžio donoro šalis: Lithuania
Aprašymas:

Tikroji levanda (Lavandula angustifolia)

Daugiametis, šakniastiebinis aromatingas visžalis puskrūmis, užaugantis apie 30-60 cm aukščio, kero plotis siekia apie 50 cm. Stiebas status. Lapai linijiniai apie 5 cm ilgio, šviesiai pilkai žalios spalvos. Žiedai – melsvos, pastelinės spalvos, kvapnūs, susitelkę į retus menturius, kurie stiebo viršūnėje sudaro ilgus žiedynus. Žydi VI - IX mėn.

Geriausiai auga saulėtoje vietoje, lengvoje, gerai drenuojamoje, pralaidžioje dirvoje. Drėgmės perteklius neigiamai įtakoja žydėjimo gausumui ir augimui vasarą, o šaltuoju metu - gali sukelti šaknų puvimą ir augalo žūtį. Atsparumo šalčiui zona pagal USDA - 5 – 8. Dirvožemio pH - 5.8-7.0. Po žydėjimo augalą reikia nugenėti, nupjaunant  nužydėjusius žiedynus. Geriausiai tai atlikti rugsėjo mėnesį, tuomet augalas dar spės suformuoti kitam sezonui dailų kerą, bus dekoratyvesnis ir vešlesnis. Ir dar, drėgna dirva žiemos metu gali apsunkinti levandų žiemojimą. Levandos, žiemos metu, dažniau žūva nuo šlapios dirvos, nei nuo šalčio. Tikrosios levandos atsparios lietuviškoms žiemoms, dengti nereikia. Nereikėtų tręšti ar kitaip gerinti dirvos, nes tai ne tas augalas, kuriam to reikėtų. Dauginimas sėklomis nėra sudėtingas. Sėklos subręsta spalio pradžioje. Vaisius kiaušiniškas, apie 2mm ilgio lygaus paviršiaus rudas riešutėlis. Sėklas išbarstyti ant drėgnos servetėlės, perlenkitu pusiau įdėti į orui neleidžią dėžutę ar maišelį. Laikyti bent 30 dienų pliusinės temperatūros šaldytuve. Periodiškai tikrinti, ar servetėlė nedžiūsta. Po stratifikavimo, sėklas išberti ant paruošto drėgno žemės paviršiaus (sėti galima į 1-1,5cm gylio griovelius), uždengti plona skaidria plėvele. Žemė turi būti drėgna, vieta – šviesi (ne saulėta). Daiginti +20-+25C temperatūroje. Sudygus 3-4 lapelių poroms galima pikiuokiti į atskirus vazonėlius. Po visų šalnų orams, žemei atšilus, birželio pradžioje 70-80 cm atstumu sodinti į pastovią augimo vietą lauke. Vegetaciniu būdu dauginama birželio pabaigoje. Vienoje vietoje gali augti 8-12 metų.

Tinka sodinti sodybose, sodinama grupėmis ir masyvuose. Natūralistinio stiliaus projektuose. Želdiniuose, skintoms ir džiovintoms gėlėms, eteriniams aliejams. Levandos sodinamos prie takelių,  gėlynų, vaistinių žolynų apvaduose, kur galime užuosti jų žiedų skleidžiamą aromatą. Taip pat galima naudoti džiovintoms puokštėms, dekoracijoms. Augalo dalys naudojamos medicinoje ir kosmetikoje. Literatūroje galima rasti informacijos, kad tikrosios levandos veikia kaip natūralus insekticidas dėl skleidžiamo kvapo, kuris kaip manoma atbaido kenkėjus.

Dekoratyvinis, prieskoninis ir vaistinis augalas.

Veikliosios medžiagos: levandų žieduose susikaupia 1,8-2,9 % eterinio aliejaus; raugų (5,0-10,0%), kumarinų, karčiųjų medžiagų ir kt. veikliųjų medžiagų.





< Atgal į sąrašą