Augalų duomenų bazė

< Atgal į sąrašą

Pavasarinis adonis (Adonis vernalis)

Pavyzdžio ID: 1337
Klasė: Magnoliopsida
Šeima: Ranunculaceae
Genties pavadinimas (lietuviškai): adonis
Genties pavadinimas (lotyniškai): Adonis
Rūšies epitetas (lietuviškai): Pavasarinis
Rūšies epitetas (lotyniškai): vernalis
Veislė / Varietetas:
Forma:
Pavyzdžio donoras:
Pavyzdžio donoro šalis: Lithuania
Aprašymas: Pavasarinis adonis ( Adonis vernalis L.) – vėdryninių (Ranunculaceae) šeimos augalų rūšis. Tai daugiametis žolinis augalas. Turi šakniastiebį, ant kurio formuojasi stiebiniai pumpurai. Išaugina 3-4 stiebus, apaugusius lapais. Lapai 2-4, plaštakiškai suskaldyti. Žiedai pavieniai, dideli, geltoni, šakų viršūnėse, malonaus kvapo. Augalas žydi balandžio-birželio mėn. Paplitęs stepėse, Š.Kaukaze. 

Vaistinis, dekoratyvinis, nuodingas. Žydi balandžio - birželio mėnesiais. Iš jo (pjaunamas nuo žydėjimo pradžios iki vaisių brendimo) gaminami vaistai nuo širdies ligų. Panašiomis vaistinėmis savybėmis pasižymi ir vasarinis adonis (Adonis aestivalis). Lietuvoje pavasarinis adonis savaime neauga, bet gali būti sėkmingai auginamas. Dėl jo plataus naudojimo medicinoje ir greito nykstamumo pavasarinis adonis dabar yra labai retas augalas. Tai labai graži gėlė. Jis pražysta anksti pavasarį ir išskleidžia didelį, geltoną žiedą. 

Pavasarinis adonis gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimą; perdozavus galima apsinuodyti. Tada atsiranda galvos svaigimas, sutrinka spalvų suvokimas, padažnėja pulsas. Sunkiai apsinuodijus iš pradžių kraujospūdis padidėja, tada sumažėja ir sutrinka širdies veikla. Staigi mirtis ištinka dėl skilvelių virpėjimo. 
Panaudojimas. Iš pavasarinio adonio yra gaminami vaistai nuo širdies ligų. 
Nuodingas augalas.
< Atgal į sąrašą